Žodis celiuliozė kilęs iš lotyniško žodžio „cellula“ – ląstelė ir iš graikų „γλυκόζη“ – gliukozė (saldus). Daugelis žmonių nustemba sužinoję, kad celiuliozė yra labiausiai paplitusi statybinė medžiaga pasaulyje. Tiesą sakant, visos augalinės kilmės ląstelės susideda iš celiuliozės. Pavyzdžiui, mediena taip pat sudaryta iš celiuliozės, o mediena yra plačiausiai naudojama statybinė medžiaga.
Jau seniai kaip izoliacinės medžiagos buvo naudojamos gerai žinomos celiuliozinės medžiagos, tokios kaip šiaudai, medvilnė, pjuvenos, kanapės ir kt. Šiandien jų moderni alternatyva yra ekovata – efektyvi ir ekologiška šiltinimo medžiaga, kuri tampa vis populiaresnė.
Medžiaga, šiandien žinoma kaip „celiuliozės ekovatos izoliacija“, yra pagaminta iš perdirbtų makulatūros pluoštų, apdorotų antiseptiku ir antipirenu, apsaugančiu nuo kenkėjų ir ugnies. Šios medžiagos sudėtis ne tik užtikrina puikų šilumos izoliacijos efektyvumą, bet ir yra tvari bei draugiška aplinkai.
Ekovata yra viena iš seniausių izoliacinių medžiagų. Net Thomas Jeffersonas (vyriausiasis Nepriklausomybės deklaracijos autorius, trečiasis JAV prezidentas ir Virdžinijos universiteto įkūrėjas) naudojo celiuliozės rūšį, kad apšiltintų savo dvarą Monticello, kuris buvo pradėtas statyti 1769 m.!
Plačiai ekovata pradėta naudoti Jungtinėse Valstijose praėjusio amžiaus 2 dešimtmetyje. Spartus ekovatos vartojimo augimas prasidėjo po Antrojo pasaulinio karo Europoje, Kanadoje ir Amerikoje. 1970–1980 metų energetinė krizė paskatino dar plačiau naudoti ekovatą pasaulyje dėl jos didelių šilumą taupančių savybių ir mažos kainos, palyginti su kitomis izoliacinėmis medžiagomis.
Šiltinimas ekovata arba biria vata tampa vis populiaresnis, todėl daugelis domisi šios medžiagos klojimo technologija. Pažymėtina, kad ekovatos šiltinimo technologija apima įvairius jos įrengimo būdus:
Mechanizuotą metodą galima suskirstyti į:
Mechanizuotas metodas užtikrina, kad įranga tinkamai susmulkina vatą ir reikaimu slegiu ir kiekiu paduoda iki operatoriaus, kad jis padengtų vientisą šilumos izoliaciją, kuri nepalieka nei vieno šalčio tiltelio, o patalpų šilumos izoliacija tampa 100% efektyvi.
Kalbant apie šlapio ar sauso metodo naudojimą, tai priklauso nuo to, kokį paviršių reikia izoliuoti. Vertikaliems paviršiams ir namo fasadui dažnai naudojamas šlapias metodas, o pasvirusių ir vertikalių paviršių vidinei izoliacijai – sausas. Drėgnomis sąlygomis būtina sąlyga yra medinio karkaso konstrukcijos įrengimas, o sausomis sąlygomis tvirtinami laikikliai ir karkasas su specialia plėvele.
Šiltinimas ekovata šlapiuoju būdu – sprendimas vertikaliems paviršiams
Šis metodas yra skirtas fasado ar pertvarinių sienų šiltinimui, kai reikia užtikrinti medžiagos sukibimą su nelygiomis vertikaliomis konstrukcijomis. Šlapias šiltinimo metodas remiasi specialia ekovatos sudėtimi, kurioje naudojamas vanduo ir rišikliai. Svarbų vaidmenį šiltinant atlieka vanduo, kuris reikalingas ekovatoje esantiems ryšikliams suaktyvinti. Ryšikliai užtikrina, kad ekovata priliptų prie vertikalių paviršių ir formuotų vientisą sluoksnį, jie padeda ekovatai išlikti stabiliai bei apsaugo nuo susmukimo konstrukcijoje ar susitraukimo laikui bėgant. Dar vienas prievalumas, kad šiltinant nesusidaro vatos atliekų, po perteklinio nufrezavimo likučiai vėl nunešami iki įrangos ir dar kartą pučiami toliau.
Ši technologija ypač tinkama įvairių tipų sienoms – tiek mūrinėms, tiek karkasinėms ar net betoninėms. Ji naudojama ne tik fasadų izoliacijai, bet ir pertvarinių sienų vidinei šilumos izoliacijai, kai reikia užtikrinti maksimalų energinį efektyvumą.
Sausasis metodas rekomenduojamas tada, kai reikia greitai ir švariai izoliuoti uždaras konstrukcijas arba horizontalius paviršius. Šis būdas nenaudoja jokių papildomų klijų ar vandens, todėl procesas yra greitesnis ir švaresnis, lyginant su šlapiuoju šiltinimo metodu. Šiltinimas atliekamas naudojant tą pačią įrangą kaip ir šlapiuoju būdu, kuri užtikrina tolygų medžiagos paskirstymą ir reikiamą tankį. Tinkamas tankis yra svarbus, nes užtikrina, kad ekovata neišsikristų, neprarastų izoliacinių savybių ir ilgainiui išlaikytų šilumos efektyvumą.
Šilumos izoliacija ekovata arba dar vadinama biri vata, tinkama absoliučiai visų tipų namams. Technologinis panaudojimas parenkamas priklausomai nuo individualių pastato ypatybių ir nuo to, kokius paviršius reikia šiltinti: atvirą ar uždarą, vertikalų ar horizontalų. Medinio namo šiltinimas ekovata kaina priklauso nuo naudojamo metodo (šlapio ar sauso), apšiltinamo ploto dydžio ir pastato sudėtingumo.
Atliekant šiltinimo darbus yra naudojama speciali įranga, todėl šiems darbams atlikti geriau kviesti specialistus. Jie užtikrina tinkamą teorinių ir praktinių darbų atlikimą bei maksimalų šilumos izoliacijos efektyvumą. Taip pat verta paminėti, kad ekovata kaina dažnai pateisinama dėl ilgaamžiškumo ir puikių šilumos savybių, kurias užtikrina profesionalus įrengimas.
Svarbu ne tik techniniai parametrai, bet ir vartotojų nuomonė. Ekovata atsiliepimai dažniausiai yra labai teigiami – žmonės pabrėžia puikų šilumos išlaikymą, ekologiškumą ir lengvą pritaikymą įvairiems pastato tipams. Dėl to šiltinimas ekovata yra vienas populiariausių pasirinkimų Lietuvoje ir Europoje.
Ekovata ne tik padeda mažinti šilumos nuostolius, bet ir prisideda prie energijos sąnaudų mažinimo. Ji yra ekologiška, patvari ir tinkama tiek naujų pastatų statybai, tiek renovacijai. Ieškantiems ekonomiško ir efektyvaus sprendimo verta atkreipti dėmesį į šios medžiagos savybes bei jos įrengimo metodus.
Norite sužinoti daugiau? Kreipkitės į specialistus ir sužinokite, kokia yra medinio namo šiltinimas ekovata kaina bei kokį metodą pasirinkti jūsų atvejui.